Podio blev solgt for 260 millioner kroner

En sund check var medvirkende til, at den danske startup-komet Podio accepterede salg.

Artikel top billede

Fra venstre direktør Tommy Ahlers og de tre medstiftere af Podio: Jon Froda, Anders Pollas og Kasper Hulthin.

Det var en stor nyhed, da danske Podio i sidste måned blev solgt, men der var til gengæld ikke meget snak om den pris, som amerikanske Citrix betalte.

Men nu er der kommet konkrete tal på bordet.

I årets første kvartalsregnskab fra Citrix kan man læse, at Citrix betalte 43,6 millioner dollar for Podio. Det svarer til cirka 261 millioner kroner. Beløbet blev betalt kontant.

Desuden har Citrix vekslet eksisterende medarbejderaktier i Podio til aktieoptioner i Citrix. De har med den nuværende aktiekurs en værdi på 50-60 millioner kroner.

Dermed er prisen endnu højere, end da Podio-direktør Tommy Ahlers solgte sin tidligere virksomhed Zyb til Vodafone før finanskrisen.

Podio ønsker ikke at kommentere på handlen, men det står klart, at salgsprisen skal deles mellem flere parter: Både medstifterne, Thomas Mygdal, der tidligt lagde penge i Podio, Tommy Ahlers, der havde penge med, da han tiltrådte som direktør, og Sunstone Capital, der skød 22 millioner kroner i Podio sidste år. 

Det er en god pris

Med handlen satte iværksætter-kometen et flot punktum. 

"Jeg synes, at der en rigtig god pris, når man tænker på, hvor kort tid Podio har været undervejs," siger Gregers Kronborg, partner i venturefirmaet Northzone, der ikke selv har investeret i Podio.

Han har som andre spekuleret på, om Podio kunne have fortsat på egen hånd.

"Det er altid et positivt dilemma, når man skal overveje at sælge på dette tidlige tidspunkt til en god pris eller fortsætte et par år og sælge til en fantastisk pris, men også med risiko for at miste det, man har. Jeg tror, at ejerne af Podio har taget en god beslutnining. Om de kunne have fået mere ved at vente, får vi aldrig svaret på," siger Gregers Kronborg fra Northzone.

Kunne vi have gjort det bedre?

En anden anonym kilde i investor-miljøet roser også Podio for en god pris. Men han kan ikke lade være med forestille sig en situation, hvor Podio på egen hånd var blevet et etableret verdensfirma med dansk ejerskab.

"Podio kunne måske have endt med at blive i stand til at købe andre og blive markedsleder. Ala SuccessFactors. Det er for mig det ærgerlige ved handlen".

Han peger desuden på, at nogle af Podios konkurrenter og lignende iværksætterfirmaer har været i stand til at tiltrække kapital eller lade sig børsnotere for beløb i samme størrelsesorden, som Podio har fået ved salget til Ctrix.

Firmaet Jive havde en succesfuld introduktion på børsen. Lithium har rejst over 50 millioner dollars. Og en konkurrerende samarbejdsplatform, 37signals, klarer sig også godt på egen hånd.


Det var en enig beslutning
Hverken Citrix eller Podio vil kommentere på finansielle forhold, og de vil helst fokusere på, at købet var en perfekt sammensmeltning af to firmaer med de samme visioner for fremtidens måde at samarbejde på.

"Der vil altid være 100 idéer og holdninger til sådan noget. Jeg kan bare sige, at alle omkring Podio og i teamet mente, at salget var det rigtige at gøre og bakkede om om det," siger medstifter Jon Froda til ComON.
Salget var den bedste måde at indløse Podios mission på, mener han.

"Vi står nu med kæmpe mulighed for at skabe en bedre og mere effektiv måde at arbejde på. Det har været vores løfte for brugere hele tiden. Vi er født ud af ambitionen om at give folk mulighed for at arbejde på den måde, de gerne vil, og ikke på den måde, som nogle ingeniører har besluttet. Så det var en helt central overvejelse i beslutningen om at sælge. Det er den bedste måde at hjælpe vores brugere," siger Jon Froda.

En af de konkrete muligheder er integrationen mellem Podio og det Citrix-ejede GoToMeeting, som lynhurtigt blev sat i stand.

"Jeg kan kun se Podio som en positiv historie for dansk iværksætteri. Vi har vist, at det godt kan lade sig gøre at lave en born global virksomed i Danmark. Vi satsede ret hurtigt på, at der i EU var så meget mobility, at det godt kunne lade sig gøre at tiltrække folk fra hele Europa til Danmark. Det ser jeg ikke kun hos Podio. Jeg ser det hos andre danske iværksættere, at de har fanget, at man kan have en international tilgang til forretningen og bevare god forankring i Danmark og satse på det, som vi er gode til i Danmark".

Podios salg kan smitte af på andre danske iværksættere, men Jon Froda ønsker ikke at kommentere sin eller de andre medstifteres mulige fremtid som angel-investorer. Deres oprindelige investor, Thomas Mygdal, er dog allerede i gang med nyt eventyr. Han har investeret i tyske Ezeep, der vil putte print i skyen.


Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS